Heti témánk: közös világítás energiahatékony megoldása
E heti kérdésünk a társasházi facebook csoportunkban:
Milyen a közös világítás megoldása a társasházatokban?
Napjaink súlyos energiaválságában és az energiaárak emelkedése mellett kiemelkedő fontosságú a társasházak közös használatú helyiségeinek áramfogyasztása is.
Ennek egyik fontos eleme a világítás. Hiszen nem mindegy, hogy modern, led lámpákkal, mozgásérzékelővel kapcsolódó világítást használunk, vagy régi típusú izzókat, billenőkapcsolóval, mely égők jóval többet fogyasztanak, gyakrabban égnek ki, ráadásul - felügyelet hiányában - gyakorta égve is maradnak napokra/éjszakákra.
"Ahány ház annyi szokás" - érvényes ebben a kérdésben is. Vannak a legmodernebb, mozgásra reagáló világítások, melyek automatikusan kapcsolnak fel- és le, többnyire a leggazdaságosabb égőkkel felszerelten, a lehető legtakarékosabb módon alkalmazkodva a lakók igényeihez. Lehetnek felszerelt és jól időzített kapcsolók, melyekkel csak a néhány szükséges percre kapcsolódik fel a világítás, majd utána automatikusan lekapcsolódik (ez még egy viszonylag takarékos köztes megoldás).
Jellemzően a régebbi típusú társasházakban azonban még mindig szép számmal akadnak a klasszikus villanykapcsolós megoldások, melyeknél sajnos sűrűn ismétlődő probléma, hogy a helyiséget elhagyva a világítás égve marad, pazarolva ezzel az energiát, és növelve a társasházi közösség költségeit.